Un cuvant pentru fiecare!
Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra. Forumok.forumulmeu.ro a fost creat pentru a mijloci intalnirea dintre mine si tine, dintre ea si el, dintre noi si ceilalti. Conceptul care sta la baza acestui site este acela al catalizarii contactului dintre membri prin desfasurarea unor activitati in care sa se faca manifeste personalitatea fiecaruia in toata amploarea sa, incepand de la teme de discutie riguros dirijate la crearea sau importul de profile bine dezvoltate. Finalitatea este aceea de a ne face simtita prezenta intr-o comunitate in care ceea ce tine de profunzimile si specificitatile individualitatii este sau devine relevant

Un cuvant pentru fiecare!

Lipsa de comunicare este mai profunda si mai nociva decat orice alta lipsa. Pretuiti ceea ce aveti deja!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ora exacta
Ultimele subiecte
» Biblioteca Mihai LEONTE din Petia
Dum Sept 28, 2014 9:51 pm Scris de Mihai LEONTE

» Fantezi sexuale
Mier Mai 07, 2014 7:40 pm Scris de feli34feli

» Salutare si bine v-am gasit!
Vin Noi 15, 2013 3:14 pm Scris de dani_ela

» AI DEVENIT UN NUME SCRIS PE O CRUCE...autor Mihai LEONTE
Sam Sept 28, 2013 2:06 am Scris de Mihai LEONTE

» HAINE DAMA ONLINE IEFTINE
Sam Aug 31, 2013 2:27 am Scris de bianca638

» MIRAJELE ALBASTRE 2008...volum al poetului Mihai LEONTE
Dum Apr 21, 2013 2:10 pm Scris de Mihai LEONTE

» Ce se afla intr-o ceasca de cafea ?
Vin Dec 14, 2012 9:11 pm Scris de VASILESCU

» Ortodoxia..
Joi Dec 13, 2012 8:12 pm Scris de adminforumok

» Cum ma simt?
Joi Dec 13, 2012 8:11 pm Scris de adminforumok

Statistici
Avem 258 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: jetro

Membrii nostri au postat un numar de 3846 mesaje în 631 subiecte
Cuvinte-cheie
Subiectele cele mai active
Impreuna la o cafeluta, ceai...
In aceasta zi!
Salutare si bine v-am gasit!
Bun venit tuturor!
In acesta seara!
Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Dorinte de tot felul
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Provocare...
Subiectele cele mai vizionate
Fantezi sexuale
Impreuna la o cafeluta, ceai...
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Ura este doar o alta fata a iubirii?
Salutare si bine v-am gasit!
In aceasta zi!
In acesta seara!
Bun venit tuturor!
Provocare...
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin

Alexandrina

Ana

Vilhelm

Intuneric

Roses

Florina

abis

Elisa

Eva

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Cei mai activi postatori ai lunii
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
TOP-RO - Top siteuri din Romania top ro

Distribuiţi | 

Cuvinte+comunicare

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 21/06/2010
Varsta : 53
Localizare : Galati

MesajSubiect: Cuvinte+comunicare   Mar Mai 31, 2011 4:05 am

Cuvintele au un mod de a manifesta ceea ce trebuie comunicat, insa au si o functie de camuflare. De aceea emisia verbala in exces este catalogata ca vorba goala. Cel ce vorbeste prea mult vrea, in fond, sa ascunda sub fatada unui preaplin "logoreic" o carenta a sensului.
Sunt de acord ca tot ceea ce este rostit sa fie bine rumegat inainte. Insa nu stiu daca este indicat sa spunem chiar tot ceea ce gandim. Sinceritatea este si altceva decat a spune tot ceea ce iti trece prin cap. Iar a pune tot ceea ce gandesti este, mai curand, o dovada de naivitate. Naivitatea este un lux al copiilor de 2 ani si o fatalitate pentru restul omenirii

Va rog cititi regulamentul periodic!
Sus In jos
Florina
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 05/06/2011
Varsta : 32
Localizare : Cluj

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Mier Iun 08, 2011 6:33 am

Sa sti ca la asta cu sinceritatea si naivitatea nu m-am gandit. Ai dreptate, a fi sincer nu trebuie sa dai tot din casa. A comunica nu inseamna sa spunem doar vorbe goale fara sens. Cuvinte, comunicare, da...dar cu cine?...nu cu oricine si oricand.
Sus In jos
Robultau
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 02/06/2011
Varsta : 48
Localizare : Spania, Almeria

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Mier Iun 08, 2011 7:42 am

Poem?

Autor -Marcel Cepoi

Incursiune, pe aici pe undeva….
M-am bucurat că am prins autobuzul.
În el erau o grămadă de oameni, însă nici unul nu se afla în banca sa.
Câteva femei, unele însoţite
de copii, altele nu…
Copiii pe care nu-i însoţea nimeni, erau singuri cu dorinţele lor.
Câţiva bătrâni îşi numărau restul de pensie, grosul li s-au dus chiar din ziua primirii.
Duc ,instinctiv ,mâna la buzunar, aveam doar unul la pantaloni.
Nu-mi amintesc pe ce mi-am cheltuit ultima leţcaie.
O femeie gravidă, ţinând în mână o plasă cu de-ale gurii,
înaintă spre şofer, iar când ajunse în dreptul lui, zise:
- Aş dori să coborâm.
Foamea copiilor nu are limite. Fie că aveţi ori nu
o staţie pentru coborâre-urcare, eu doresc neaparat să cobor.
Mă apropii şi eu de şofer şi îi spun:
- Dom`le, cam are dreptate, unii coboară alţii urcă, trebuie să faceţi o staţie...
Uşile din faţă se deschiseră cu zgomot, maşina mai merse un pic, apoi se opri brusc.
Şoferul ni se adresă tuturor călătorilor:
- Cine doreşte să coboare, o poate face acum. Nu-mi pot permite să plantez staţii, aşa la nimereală, am traseul bine definit.
Eu, o prind pe viitoarea mamă de mână şi o ajut să coboare, ezit un pic, apoi ,decis ,sar cele două trepte şi iată-mă afară. Cred că voi lua un alt autobuz al cărui traseu să fie plin de staţii de urcare-coborâre. Sper să existe şi aşa ceva....
Sus In jos
Georgiana
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 34
Localizare : Galati-Anglia

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Joi Iun 09, 2011 5:15 pm

Cuvinte egal comunicare nu?...in repetate randuri uni oameni se ascund dupa cuvinte si e greu sa ne dam seama ce se ascunde in spatele lor. Un priceput pricepe repede, un priceput naiv mai pica in ordinea cuvintelor spuse de celalalt si bine spus naivitatea este un lux al copiilor de doi ani si o fatalitate pentru restul omeniri.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Joi Iun 09, 2011 5:16 pm

Limitele comunicarii - sau barierele, cum le numesc eu- sunt pe masura posibilitatilor pe care le are comunicarea. Cel mai adesea uzam de comunicarea verbala, adica de mesajul criptat in cuvinte care circula de la emitator la receptor, insa intotdeauna comunicarea verbala (atunci cand este vie, pe cale orala, iar nu scrisa) este insotita de comunicare nonverbala (limbajul trupului, pe scurt) si paraverbala (intonatie, modulatie a vocii, etc.). Ei bine, a comunica prin cuvinte este o mare sansa pentru omenire, insa o la fel de mare bariera. Parerea mea este ca limbajul nonverbal si paraverbal are tocmai menirea de a compensa insuficientele comunicarii verbale. Sigur, uneori nonverbalul si paraverbalul ne "tradeaza", in sensul ca dezvaluie semnificatii pe care noi, ca emitatori, am vrea sa le tinem ascunse.
Insa barierele in comunicare nu tin doar de instrumentul prin care comunicarea se realizeaza (in speta, limbajul, fie el verbal, nonverbal sau paraverbal). Exista multe procese si componente psihice care inhiba transmiterea de mesaje. De exemplu, o componenta precum temperamentul poate actiona negativ asupra comunicarii, in sensul in care o persoana melancolica sau una flegmatica sunt mai introvertite prin natura lor si mai predispuse la blocaje comunicative. O memorie deficienta, la fel, poate influenta negativ comunicarea, ca sa nu mai pomenesc de afectivitate, unul dintre cei mai puternici catalizatori sau, dimpotriva, inhibitori ai comunicarii.
Cat despre taxonomia pe care am propus-o mai sus, este corecta, iar fiecarui tip de comunicare ii corespund blocaje specifice.

Sus In jos
Sandrina
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 06/06/2011

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Joi Iun 09, 2011 5:19 pm

Parerea mea in legatura cu acesta comunicare fie scrisa fie verbala...nu se paote egala una cu cealalta. Verbala e mult mai ampla si mai directa...pe cand cea scrisa e mult mai gandita, mai analizata.Si normal fiecarui comunicare ii corespund blocaje specifice.
Sus In jos
Georgiana
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 34
Localizare : Galati-Anglia

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Joi Iun 09, 2011 5:20 pm

Sunt oamenii tacuti, ce in general asteapta pe cineva ce stie sa asculte tacerea, sa vada sufletul si valoarea dincolo de tacere, iar acei oamenii comunicativi iti cer tie sa treci dincolo de cuvinte pentru a-i putea descoperi. Oricum, fiecare doreste comunicare.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Joi Iun 09, 2011 5:21 pm

Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra.

Sus In jos
Eugenio
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 25/05/2011
Varsta : 38
Localizare : Deva

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Joi Iun 09, 2011 5:24 pm

Asta da...fiind oameni intre oameni cautam mereu prezenta semenilor. Cautam comunicare...chiar si cei care tac, comunica.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   Joi Iun 09, 2011 5:26 pm

Comunicand nu ii descoperim numai pe ceilalti, ci ne descoperim pe noi insine. Lucrurile stau in acest fel intrucat ceilalti au darul de a ne face sa ne regasim sinele propriu la un alt nivel decat o poate face singuratatea. Ceilalti sunt, intr-un anumit sens, oglinda in care propria noastra imagine se reflecta, confirmandu-ne existenta cu lipsurile si implinirile sale. A comunica este un exercitiu deplin de cunoastere, o cunoastere care transcende rationalitatea pura si silogistica riguroasa a cunosterii stiintifice. Este vorba, mai curand, de o cunoastere a celorlalti si sinelui nostru printr-o apropiere intuitivă, directa, fata in fata, in care incertitudinile sunt depasite catre certitudinea caldurii a ceea ce se cheama fiinta umana.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cuvinte+comunicare   

Sus In jos

Cuvinte+comunicare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un cuvant pentru fiecare! :: Subiecte :: Literatura-
Mergi direct la: