Un cuvant pentru fiecare!
Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra. Forumok.forumulmeu.ro a fost creat pentru a mijloci intalnirea dintre mine si tine, dintre ea si el, dintre noi si ceilalti. Conceptul care sta la baza acestui site este acela al catalizarii contactului dintre membri prin desfasurarea unor activitati in care sa se faca manifeste personalitatea fiecaruia in toata amploarea sa, incepand de la teme de discutie riguros dirijate la crearea sau importul de profile bine dezvoltate. Finalitatea este aceea de a ne face simtita prezenta intr-o comunitate in care ceea ce tine de profunzimile si specificitatile individualitatii este sau devine relevant

Un cuvant pentru fiecare!

Lipsa de comunicare este mai profunda si mai nociva decat orice alta lipsa. Pretuiti ceea ce aveti deja!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ora exacta
Ultimele subiecte
» Biblioteca Mihai LEONTE din Petia
Dum Sept 28, 2014 9:51 pm Scris de Mihai LEONTE

» Fantezi sexuale
Mier Mai 07, 2014 7:40 pm Scris de feli34feli

» Salutare si bine v-am gasit!
Vin Noi 15, 2013 3:14 pm Scris de dani_ela

» AI DEVENIT UN NUME SCRIS PE O CRUCE...autor Mihai LEONTE
Sam Sept 28, 2013 2:06 am Scris de Mihai LEONTE

» HAINE DAMA ONLINE IEFTINE
Sam Aug 31, 2013 2:27 am Scris de bianca638

» MIRAJELE ALBASTRE 2008...volum al poetului Mihai LEONTE
Dum Apr 21, 2013 2:10 pm Scris de Mihai LEONTE

» Ce se afla intr-o ceasca de cafea ?
Vin Dec 14, 2012 9:11 pm Scris de VASILESCU

» Ortodoxia..
Joi Dec 13, 2012 8:12 pm Scris de adminforumok

» Cum ma simt?
Joi Dec 13, 2012 8:11 pm Scris de adminforumok

Statistici
Avem 258 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: jetro

Membrii nostri au postat un numar de 3846 mesaje în 631 subiecte
Cuvinte-cheie
Subiectele cele mai active
Impreuna la o cafeluta, ceai...
In aceasta zi!
Salutare si bine v-am gasit!
Bun venit tuturor!
In acesta seara!
Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Dorinte de tot felul
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Provocare...
Subiectele cele mai vizionate
Fantezi sexuale
Impreuna la o cafeluta, ceai...
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Ura este doar o alta fata a iubirii?
Salutare si bine v-am gasit!
In aceasta zi!
In acesta seara!
Bun venit tuturor!
http://nurigroup.forumulmeu.com/forum
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin

Alexandrina

Ana

Vilhelm

Intuneric

Roses

Florina

abis

Elisa

Eva

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Cei mai activi postatori ai lunii
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
TOP-RO - Top siteuri din Romania top ro

Distribuiţi | 

Iertarea pacatelor

In jos 
AutorMesaj
Vasile
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 04/06/2011

MesajSubiect: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:20 pm

Iertarea pacatelor se face prin cainta sincera, adevarata. ce inseamna asta? Sa nu mai faci acel pacat, sa incerci sa te indrepti, sa te rogi si probabil si multe alte " chestii ". De unde sau cand stim ca ne sunt iertate pacatele? Oare si cea mai mica indoiala e considerata pacat? probabil ca da. Ce inseamna sa fiu sincer in parerea de rau? Nu stiu; nu sunt sigur sa fi avut acest sentiment vreodata; nu sunt sigur daca nu am incercat si am fortat dintr-un sentiment de falsa pocainta si cruda mandrie. Sa-ti ierti semenul pentru ca abia apoi saincerci sa intelegi sensul actiunii sale; sa-l ierti pe el, sa te ierti pe tine... grele target-uri.
Sunt doar o parte din gandurile mele. Totul e lupta intre tu cel bun si tu cel rau, intre sinceritatea si " goliciunea " ta sufleteasca si acea parte marsava care iti va spune ca "nu e nimic, e timp mai tarziu" sau "ai fost indreptatit sa faci asa, nu e vina ta". Partea si mai grea vine cand aflii ca insusi diavolul poate sa ti se infatiseze ca si inger al luminii. Atunci unde e granita, unde e ADEVARUL?
Sus In jos
Violeta
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 03/06/2011
Varsta : 50
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:22 pm

Orice om se naste cu pacatul strarmosesc de la Adam mostenire...ca sa ne fie iertat pacatul stramosesc trebuie sa ne botezam, odata botezati omul va primi ingerul cel bun si astfel ni se va ierta pacatul stramosesc.Pana la varsta de sapte ani omul nu trebuie sa se spovedeasca pentru ca sa botezat...pur si simplu se ia sfanta impartasanie de la preot, dupa varsta de sapte ani, omul trebuie sa se spovedeasca la un dohovnic...doar asa isi pleca urechea Dumnezeu catre pacatos...prin intermediul duhovnicului. In functie de pacatul pe care l-am savarsit...duhovnicul care este urechea lui Dumnezeu iti da canonul spre iertarea pacatelor...dupa ce ne-am savarsit canonul Dumnezeu ne va ierta, pana la urmatoarea spovedanie trebuie sa ne ferim sa facem pacate.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 21/06/2010
Varsta : 52

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:23 pm

Stau si eu si ma intreb...oare exista oameni fara de pacat?
Oare este suficient sa ne rugam?...si apoi sa repetam, nu...categoric nu. A repeta o greseala atunci eu nu o mai numesc greseala. Putem face nenumarate greseli, insa sa nu se repete.
Cei care ucid...femeile care fac avort dupa avort ...cei care mint mereu pana ce cred si ei minciuna lor...cei care fura...cum poate raspunde in fata lui Dumnezeu?...Sunt credincioasa ca si voi toti de aici, insa am si eu indoieli ca fiecare...iar datorita unor preoti... multi credinciosi prefera sa mearga la manastiri...sau sa se roage acasa. Pe zi ce trece biserica ne departeaza fie voit sau nu. Pentru mine sigur exista un creator, de gresit gresesc.

Va rog cititi regulamentul periodic!
Sus In jos
Elisa
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 02/06/2011

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:24 pm

Din cate stiu eu toti suntem pacatosi, indiferent in timpul care au trait. Singuri care nu au pacat este Iisus Hristos si Fecioara Maria. Daca zici ca uni preoti te indeparteaza de biserica, te inseli amarnic...sa sti ca toti preoti sunt pacatosi. Fiecare isi va primi pedeapsa dupa ce va muri...nu sti ca preoti au har de la Dumnezeu...numai prin ei se pot ierta pacatele. Pacatul ti-l iarta Dumnezeu daca te duci la omul lui Dumnezeu. Tu zici ca te duci la manastire sa te spovedesti...afla ca si aia sunt pacatosi
Sus In jos
abis
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Braila

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:25 pm

Pacatul...toti avem pacate si nu cred ca este om pe pamant fara de pacat. Pacatul roade pur si simplu sufletul omului atunci cand intra in acesta lume...pentru ca din nefericire multi cresc cu pacat si sfarsesc cu pacat. In biblie ne explica clar de unde vine originea pacatului si numai Dumnezeu ne poate ierta si vindeca sufletul de pacate prin cainta sincera.
"Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El s-a ridicat in sus si le-a zis: Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra in ea." (Ioan 8:7)
Am citit ca pacatul isi are radacina in cea mai frumoasa gradina, numita Eden. Pacatul se imbraca in stralucire pentru a nu fi observat...asa a putut sa insele pe Eva si acum in zilele noastre are aceeasi tactica…ceea dea insela omenirea. Pacatul poate semana cu o dulce prajitura iar dupa ce ai gustat din ea in suflet ramane doar amaraciune. Deci aparitia noastra in lume este sub semnul pacatului. "Iata ca sunt nascut in nelegiuire si in pacat m-a zamslit mama mea." (Psalm 51:5
Dupa nastere nimeni nu stim ce ne asteapta in asta lume plina de nevoi si dupa ce ne desprindem din bratele mamei...pacatul cauta sa fie cel mai bun prieten. Pacatul este neascultarea fata de Dumnezeu si singurul care a trait far de pacat este Domnul Iisus fiul lui Dumnezeu. Sunt si oameni care isi vad si recunosc pacatul si alti care vad doar pe ceilalti ca pacatuiesc si pe ei nu. Pacatul orbeste omul si-l face sa vada doar gunoiul celui de langa el. Pacatul care stapaneste omul il va trimite catre moarte vesnica.
Daca noi recunoastem pacatul si ne dorim sa fim iertati...trebuie sa renuntam la el prin pocainta.
Sus In jos
Otilia
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:26 pm

Din punct de vedere spiritual,ai dreptate. Da asa este,nu exista om fara de pacat biblic- insa nu crezi ca este destul de batjocoritor ca un preot care pana la urma este tot un pacatos,sa isi atribuiasca titluri precum "Inalt prea sfintia sa" sau"Prea fericitul"? Stiu o sa spui ca or sa plateasca pentru ceea ce fac si poate ca ai dreptate,insa nu imi cere mie,un om cu pacate mai putine ,sa ma inchin in fata lor. Spunea pe undeva pe aici prieteni-online ca preotii otodoxi,sunt primii care te inseamna la pacat. De cand intri in biserica lui,treebuie sa te inchini la icoane si statuete, sfidand fara pic de bun simt,una din poruncile lui Dumnezeu, in care spune "Sa nu te inchini la chip cioplit", si ii dau dreptate.
Crucea a fost cea care ia adus suferinta lui Isus si din punctul meu de vedere,ar trebui urata,insa ortodoxia,se inchina la ea...
Sus In jos
Alexandrina
Membru senior
Membru senior

Varsta : 52

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:28 pm

Adevarul este ca toti pacatuim. Pacatul este o greseala...uneori o facem intentionat alteori facem greseala fara sa dorim asta. Dumnezeu ne iarta, noi pe noi mai greu. Ei ma intreb...daca tot pacatuim mereu si regretam, cer iertare lui Dumnezeu..oare el ma va ierta la nesfarsit? Oare nu trebuie sa-mi dea si o palma pentru a fi mai atenta data viitoare? astept parerile voastre.
Sus In jos
Allysledy
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 10/06/2011
Varsta : 42
Localizare : Focsani

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:29 pm

Fac zi de zi pacate...mereu ma caiesc si spun, gata numai fac. Nu pot sa nu fac pacate...pacatul il facem si cu gandul...te gandesti la ceva ce nu trebuie si este pacat.
Sus In jos
Violeta
Membru senior
Membru senior

Varsta : 50

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:29 pm

Ne nastem cu pacat, murim in pacat...suntem oamenii, nu suntem ingeri...noi oameni functionam dupa starea de spirit.
Sus In jos
Mircea
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 02/06/2011
Localizare : braila

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:30 pm

Dumnezeu, ne iarta mereu pacatele. Noi pe noi niciodata. Pana cand ne va mai ierta Dumnezeu, pacatele? Incerc mereu sa numai pacatuiesc si nu reusesc
Sus In jos
Roses
Membru veteran
Membru veteran

Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 56
Localizare : Tg Neamt

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:31 pm

Pacatele vin la noi pentru ca noi le invocam cu gandurile noastre si se lipesc de noi si nu mai pleaca pana cand nu renuntam a mai face pacatul..diavolul are caile lui de a te amagi sa dormi mai mult sa nu poti merge la biserica...sa mergi la crasma sa te imbeti si sa faci multa zarva..sa lenevesti este pacat...sa gandesti rau de altcineva este pacat...gandul tau catre sex si alt(barbat,femeie)este la fel ca si fapta in sine...multi spun ca ei nu fac rau deloc,nu omoara,nu dau in cap,nu fura...insa altele sunt pacatele mult mai mari pe care nu le constientizezi decat atunci cand Dzeu te loveste cu provocari si atunci iti mai amintesti si de el.Gandurile tale sunt mult mai mari decat toate probelemele din viata ta...intr-o singura zi in mintea noastra se invart peste 10mii de ganduri ...ele trebuiesc stapanite si infranate sa nu gandesti rau de aproapele tau...sa fii cel mai bun om care poti sa fii...atunci cand esti in armonie cu tine nu are cum sa ti se intample decat bine ...Rugaciunea Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatoasa(ul)sa fie mereu in gandul tau si diavolul nu se poate apropia vezi pilda de astazi!!
Sus In jos
http://www.amway.ro
Intuneric
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Nici eu nu stiu

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:32 pm

Cineva spunea: ai grija ce gandesti pentru ca orice gand poate sa devina fapta. De aici si ideea de care vorbesti tu, Roses. Dar gandul, de cele mai dese ori, e un rau adus propriei persoane, spre deosebire de fapta care intai ii "ataca" pe altii, apoi se rasfrange si asupra noastra.
Sus In jos
Roses
Membru veteran
Membru veteran

Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 56
Localizare : Tg Neamt

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   Vin Iun 10, 2011 5:33 pm

Este foarte adevarat Intuneric, gandurile noastre devin fapte ...eu am aratat doar o parte a cailor prin care se face pacatul..cand staruim asupra unui gand mai mult de cinci minute el se materializeaza si impreuna cu actiunea devine fapta.Despre aceste materializari am vb in alt topic.Noi suntem ceea ce gandim si ceea ce mancam... suntem media celor 10oameni cu care stam de vb cu care venim in contact zi de zi.Doamne ajuta!
Sus In jos
http://www.amway.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iertarea pacatelor   

Sus In jos

Iertarea pacatelor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un cuvant pentru fiecare! :: Subiecte :: Spiritualitate-
Mergi direct la: