Un cuvant pentru fiecare!
Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra. Forumok.forumulmeu.ro a fost creat pentru a mijloci intalnirea dintre mine si tine, dintre ea si el, dintre noi si ceilalti. Conceptul care sta la baza acestui site este acela al catalizarii contactului dintre membri prin desfasurarea unor activitati in care sa se faca manifeste personalitatea fiecaruia in toata amploarea sa, incepand de la teme de discutie riguros dirijate la crearea sau importul de profile bine dezvoltate. Finalitatea este aceea de a ne face simtita prezenta intr-o comunitate in care ceea ce tine de profunzimile si specificitatile individualitatii este sau devine relevant

Un cuvant pentru fiecare!

Lipsa de comunicare este mai profunda si mai nociva decat orice alta lipsa. Pretuiti ceea ce aveti deja!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ora exacta
Ultimele subiecte
» Biblioteca Mihai LEONTE din Petia
Dum Sept 28, 2014 9:51 pm Scris de Mihai LEONTE

» Fantezi sexuale
Mier Mai 07, 2014 7:40 pm Scris de feli34feli

» Salutare si bine v-am gasit!
Vin Noi 15, 2013 3:14 pm Scris de dani_ela

» AI DEVENIT UN NUME SCRIS PE O CRUCE...autor Mihai LEONTE
Sam Sept 28, 2013 2:06 am Scris de Mihai LEONTE

» HAINE DAMA ONLINE IEFTINE
Sam Aug 31, 2013 2:27 am Scris de bianca638

» MIRAJELE ALBASTRE 2008...volum al poetului Mihai LEONTE
Dum Apr 21, 2013 2:10 pm Scris de Mihai LEONTE

» Ce se afla intr-o ceasca de cafea ?
Vin Dec 14, 2012 9:11 pm Scris de VASILESCU

» Ortodoxia..
Joi Dec 13, 2012 8:12 pm Scris de adminforumok

» Cum ma simt?
Joi Dec 13, 2012 8:11 pm Scris de adminforumok

Statistici
Avem 258 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: jetro

Membrii nostri au postat un numar de 3846 mesaje în 631 subiecte
Cuvinte-cheie
Subiectele cele mai active
Impreuna la o cafeluta, ceai...
In aceasta zi!
Salutare si bine v-am gasit!
Bun venit tuturor!
In acesta seara!
Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Dorinte de tot felul
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Provocare...
Subiectele cele mai vizionate
Fantezi sexuale
Impreuna la o cafeluta, ceai...
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Ura este doar o alta fata a iubirii?
Salutare si bine v-am gasit!
In aceasta zi!
In acesta seara!
Bun venit tuturor!
http://nurigroup.forumulmeu.com/forum
Subiecte similare
    Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
    Admin

Alexandrina

Ana

Vilhelm

Intuneric

Roses

Florina

abis

Elisa

Eva

Cei mai activi postatori ai saptamanii
    Cei mai activi postatori ai lunii
    Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
    TOP-RO - Top siteuri din Romania top ro

Distribuiţi | 

A fi preot este o meserie sau o afacere?

In jos 
    AutorMesaj
    Vasile
    Membru senior
    Membru senior

Data de inscriere : 04/06/2011

MesajSubiect: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Joi Iun 09, 2011 4:40 pm

Daca femeia este o afacere din care se scoate mai putin decat se baga,proetia este o afacere in care nu se baga nimic dar se scoate mai mult decat isi poate imagina oricine citeste acest topic.
    Langa locuinta mea este o biserica. Una ortodoxa. In primavara de paste,mam dus la insitenta neamurilor sa duc coliva la sfintit. Nu am putut intra in biserica pentru ca nu mai era loc ,asa ca am inceput sa ma plimb prin jurul bisericii,ascultand slujba la difuzoarele care erau atarnate in jurul bisericii. Tot plimbanduma,mia venit ideea sa vad cum arata spatele bisericii.Am ramas ca la dentist cand am vazut ce masinii scumpe erau parcate in locurile special amenajate pentru preotii bisercii. Ce mia atras atentia in mod deosebit,a fost un Mercedes SLK. Pentru cei care nu stiu,aceasta este una dintre cele mai scumpe masini fabricate de firma Mercedes. Practic este un fel de aspirator de femei.
    Iritat ,am stat si mam gandit de ce naiba cere preotul bani la cutia milei? Pentru benzina? Nu ia fost rusine sa vina intro zi atat de importanta cu aceasta masina?
    Spre sfarsitul slujbei,acest preot care a tinut slujba,face o paranteza si se adreseaza enoriasilor sa faca donatii pentru pictura sfintei biserici.
    -"Donatii fiecare tot ce aveti in buzunare pentru ca parintele bla bla bla,ne va ajuta cu aceste picturi la numai 105 euro metrul patrat"
    Cum adica parinte NUMAI?
    Acum cand trec pe langa acea biserica,simt o ura care ma macina asupra preotilor care au ales aceasta meserie pentru a se imbogatii in numele LUI.
    Sa nu spuneti ca nu exista padure fara uscaturi pentru ca in cazul biserici ortodoxe,as putea sa spun ca padurea este uscata in totalitate.
    Sus In jos
    Elisa
    Membru senior
    Membru senior

Data de inscriere : 02/06/2011

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Joi Iun 09, 2011 4:41 pm

Iti dau dreptate pe jumatate...restul nu. Tu nu sti ca trebuie sa faci ce spune popa nu ce face el?...Mai sunt si preoti care intradevar nu fac din asta o meserie...o fac pentru ca au har...pentru ca au credinta. Cu uscaturile c-am ai dreptate...pentru ca acum preoti ies pe banda rulanta din scoala doar pentru a face bani.
    Sus In jos
    Vasile
    Membru senior
    Membru senior

Data de inscriere : 04/06/2011

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Joi Iun 09, 2011 4:42 pm

Daca nu ar fi sustinatori ca tine,nu ar mai exista preoti excroci insa atat timp cat tu imi spui sa nu crtic pe nimeni atunci nu am sa-l critici nici pe Basescu,nici pe Udrea si nici pe hotul care mia furat portofelul. Este bine asa? Cand o sa evoluam?Cand o sa intelegem ca Dumnezeu nu este cel din Biserica? Cand o sa ne dam seama ca suntem folositi de preoti in interese personale? Poate niciodata...!
    Ai auzit de regele Cioaba? Daca nu ai auzit iti spun eu. Este un tip care sa autointitulat regele tiganilor de pretudindeni. Nimeni nu la numit asa insa tipul se crede rege pentru ca asa vrea muschii lui. Ce diferenta este intre acest rege si inalt prea sfintia sa tinand cont ca ambii folosesc dinstictii dintre cele mai inalte?
    Asa mai vrea sa-mi spui daca Isus a fost vreodata preasfintit?
    De asemenea as vrea sa imi mai spui daca in universul asta pacatos,exista o anumita persoana care este prea sfintita?
    Sus In jos
    Roses
    Membru veteran
    Membru veteran

Data de inscriere : 24/05/2011
    Varsta : 56
    Localizare : Tg Neamt

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Joi Iun 09, 2011 5:06 pm

Am ajuns si pe acolo..cunosc preotul si locul sunt si alti preoti cum ar fi parintele Iustin de la biserica Petru-Voda,la Radaseni este parintele Irimescu...la Boroaia Neamt este parintele Argatu...si lista poate continua...va doresc o seara binecuvantata cu sanatate!!
    Sus In jos
    http://www.amway.ro
    Inna
    Membru senior
    Membru senior

Data de inscriere : 01/06/2011
    Varsta : 57
    Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Joi Iun 09, 2011 5:11 pm

Putem la fel de bine sa spunem si de alte meseri la fel. Daca e afacere sau nu, e problema lor nu a noastra. Regret si imi pare foarte rau ca adevati preoti sunt pusi laolalta cu toti. Avem preoti minunati, biserici in care atunci cand intri nuti vine sa mai iesi, pentru ca acolo te simti usurat gasesti energia pozitiva de care ai nevoie. Pacat oamenii buni ca nu gasim si cuvinte de lauda aici la religie...eu pe viitor imi voi permite sa povestesc cate ceva din experimentele mele de viata cu biserica. [angel] va rog lasati subiectul religie nepatat
    Sus In jos
    Liliana
    Membru senior
    Membru senior

Data de inscriere : 06/06/2011

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Joi Iun 09, 2011 5:12 pm

Exista si preoti cu har...foarte putini, e adevarat...dar exista!
    Peste tot in lume exista ingineri, profesori, gunoieri, functionari, medici etc. Si preoti. Asta e meseria lor, in rest sunt oameni ca si noi, ca in orice meserie sunt oameni devotati sau mai putin devotati. Foarte multi isi fac meseria cu mare drag alti o fac pentru bani. Uni dintre noi au nesansa sa cunoasca preoti care au uitat valoarea meseriei lor (asta daca au stiut-o vreodata). Atunci prin atitudinea lor ne fac pe noi sa ne scarbim de preot. Din fericire exista pe lume si preoti adevarati care chiar isi fac meseria si cred ca menirea lor pe pamant este legatura cu divinitatea. La noi legatura cu divinitatea se poate face si direct, din interiorul nostru, trebuie doar sa credem si cine crede se simte fericit fara a fi nevoie sa se spovedeasca unui om simplu. Nu cred ca avem nevoie de un preot pentru a fi credincioasi.
    Sus In jos
    Cornel
    Membru veteran
    Membru veteran

Data de inscriere : 02/06/2011
    Localizare : galati

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Joi Iun 09, 2011 5:13 pm

Una e sa-si faca meseria...alta e sa transforme meseria in afacere si alta sa aibe har...asa zic eu. Sunt multi preoti cu har, recunosc, nu ma prea duc la biserica. Cand am ocazia merg la diferite manastiri unde simt o liniste deplina.
    Sus In jos
    Stela
    Membru senior
    Membru senior

Data de inscriere : 10/08/2011

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   Vin Aug 26, 2011 11:10 pm

Nu este treaba mea. Si de meseria mea se poate spune acelasi lucru... sunt preoti tampiti si preoti ce merita tot respectul.
    Sus In jos
    Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: A fi preot este o meserie sau o afacere?   

Sus In jos

A fi preot este o meserie sau o afacere?
    Sus 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » Ce este si cum se personalizeaza un favicon

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Un cuvant pentru fiecare! :: Subiecte :: Spiritualitate-
    Mergi direct la: