Un cuvant pentru fiecare!
Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra. Forumok.forumulmeu.ro a fost creat pentru a mijloci intalnirea dintre mine si tine, dintre ea si el, dintre noi si ceilalti. Conceptul care sta la baza acestui site este acela al catalizarii contactului dintre membri prin desfasurarea unor activitati in care sa se faca manifeste personalitatea fiecaruia in toata amploarea sa, incepand de la teme de discutie riguros dirijate la crearea sau importul de profile bine dezvoltate. Finalitatea este aceea de a ne face simtita prezenta intr-o comunitate in care ceea ce tine de profunzimile si specificitatile individualitatii este sau devine relevant

Un cuvant pentru fiecare!

Lipsa de comunicare este mai profunda si mai nociva decat orice alta lipsa. Pretuiti ceea ce aveti deja!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ora exacta
Ultimele subiecte
» Biblioteca Mihai LEONTE din Petia
Dum Sept 28, 2014 9:51 pm Scris de Mihai LEONTE

» Fantezi sexuale
Mier Mai 07, 2014 7:40 pm Scris de feli34feli

» Salutare si bine v-am gasit!
Vin Noi 15, 2013 3:14 pm Scris de dani_ela

» AI DEVENIT UN NUME SCRIS PE O CRUCE...autor Mihai LEONTE
Sam Sept 28, 2013 2:06 am Scris de Mihai LEONTE

» HAINE DAMA ONLINE IEFTINE
Sam Aug 31, 2013 2:27 am Scris de bianca638

» MIRAJELE ALBASTRE 2008...volum al poetului Mihai LEONTE
Dum Apr 21, 2013 2:10 pm Scris de Mihai LEONTE

» Ce se afla intr-o ceasca de cafea ?
Vin Dec 14, 2012 9:11 pm Scris de VASILESCU

» Ortodoxia..
Joi Dec 13, 2012 8:12 pm Scris de adminforumok

» Cum ma simt?
Joi Dec 13, 2012 8:11 pm Scris de adminforumok

Statistici
Avem 258 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: jetro

Membrii nostri au postat un numar de 3846 mesaje în 631 subiecte
Cuvinte-cheie
Subiectele cele mai active
Impreuna la o cafeluta, ceai...
In aceasta zi!
Salutare si bine v-am gasit!
Bun venit tuturor!
In acesta seara!
Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Dorinte de tot felul
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Provocare...
Subiectele cele mai vizionate
Fantezi sexuale
Impreuna la o cafeluta, ceai...
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Ura este doar o alta fata a iubirii?
Salutare si bine v-am gasit!
In aceasta zi!
In acesta seara!
Bun venit tuturor!
Provocare...
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin

Alexandrina

Ana

Vilhelm

Intuneric

Roses

Florina

abis

Elisa

Eva

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Cei mai activi postatori ai lunii
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
TOP-RO - Top siteuri din Romania top ro

Distribuiţi | 

Fericire, egoism, singuratate

In jos 
AutorMesaj
Alexandrina
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 03/06/2011
Varsta : 53
Localizare : Galati

MesajSubiect: Fericire, egoism, singuratate   Vin Iun 03, 2011 3:42 am

Aseara,neavand somn m-am gandit la oameni, iubire, singuratate, fericire, egoism. Aud mereu cuvantul iubire. Uni se alinta, iubire, dragostea mea, iubirea mea, etc. Stim noi ce inseamna acest cuvant iubire?...personal cred ca exista foarte putina iubire in lume si multe cuvinte rostite doar asa, din obisnuinta. Noi oameni, toti suntem egoisti, indiferenti si risipim vorbe, fara sa ne dam seama ca cineva poate suferi...de pe urma acestor vorbe, cuvinte. Eu acum ma plang, si ce fac cu asta?....fac eu ceva? am dreptul sa spun cuiva ca iubesc mai mult decat el?...fac eu ceva impotriva indiferentei de care ma tot plang?, nu. Noi, printre care si eu suntem buni observatori, uni pentru ceilalti, ne acuzam unul pe altul, ne criticam, insa pe noi nu ne vedem. De ce ma mai mir de lipsa de iubire asa cum eu mi-o doresc si visez?. Asteptam de fiecare data pe cineva sa ne scoata din noroi. La asta m-am gandit eu aseara si am ajuns la concluzia ca singuratatea castiga datorita noua. Din cauza ca exista putina iubire si multa rostire, prin cuvinte. Intotdeauna faptele spun totul. Astept critici sincere!
Sus In jos
Gabi_inteleptul
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 51
Localizare : almeria

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Mier Iun 22, 2011 7:47 pm

La ce spui tu Alexandrina...NU AM CE CRITICA, si eu cred ca si tine.
Sus In jos
Nicoleta
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 16/06/2011
Varsta : 33
Localizare : almeria

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Mier Iun 22, 2011 7:50 pm

Da Alexandrina...singuratatea se castiga datorita noua. Noi nu permitem sa fim noi. Ne oprim la un mar sau o para si gata...creierul nu da voie sa cunostem mai departe, datorita noua.
Sus In jos
Maria
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 18/06/2011
Varsta : 57
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 23, 2011 2:58 am

Mai Alexandrina, daca toti am recunoaste, si ne-am gandi macar catusi de putin la tot ce se intampla in jurul nostru, nu am mai avea parte de suspiciuni, cearta si neajunsuri. Fericirea este la orice pas, doar trebuie sai zambim, egoismul il avem toti, ca uni recunosc si alti nu, ce putem face? Singuratatea este si din vina noastra si din vina celor in care ne punem toate bazele, ne daruim suflet si cand ne dezamageste, ne ascundem...dorim fuga si fugim...ramanem singuri. Nu am ce critica, tu spui si raspunzi corect din punctul meu de vedere. Numai bine!
Sus In jos
Abaely
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 20/06/2011

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 23, 2011 3:15 am

PASI CATRE FERICIRE!
1.William James afirma ca cea mai mare descoperire a secolului a fost revelarea puterii nesfarsite a subconstientului dinamizat de credinta.2.In fiecare dintre noi salasuieste o forta imensa.Daca veti dobandi o incredere deplina in ea fericirea va va cuprinde viata si toate visele vor deveni realitate.3.prin dinamizarea acestei forte latente veti transforma raul in bine,va veti implini aspiratiile.Aceasta este semnificatia cuvintelor biblice:<>>.4.Alegeti intotdeauna fericirea.Ea poate deveni obisnuinta daca o intretineti cu perseverenta.5.Dimineata,cand deschideti ochii,spuneti:Astazi aleg fericirea;incepand de acuma voi avea succes.Doresc ca toate actiunile mele sa fie bune.Daruiesc dragoste si bunavointa tuturor fiintelor.Sufletul meu se umple de pace,,.Concentrati-va plini de iubire asupra acestor ganduri.6.Fiti recunoscatori pentru toate binecuvantarile care va sunt daruite.Rugati-va pentru fericirea,pacea si prosperitatea tuturor fiintelor acestor lumi.7.Trebuie sa doriti cu sinceritate sa fiti fericiti,caci nimic nu este obtinut fara o aspiratie intensa.Imaginatia controlata si increderea va sunt ajutoare nepretuite.Imaginati-va cum ar fi daca dorinta v-ar fi indeplinita si traiti plenar aceasta stare.Chemati prin rezonanta starea pe care o invocati.8.Gandurile sumbre,pline de neincredere,de griji,mania si ura va vor aduce in timp numai suferinta,nefericire,deprimare.Amintiti-va ca intreaga manifestare este rodul Mintii Divine;astfel;prin analogie,ceea ce ganditi se va implini mai devreme sau mai tarziu.9.Fericirea nu poate fi cumparata cu nici o bogatie din lume.Unii milionarinsunt fericiti,altii sufera de depresii cronice.Unii saraci sunt fericiti,altii sunt tristi.Unele cupluri sunt reusite,altele nu.Fericirea nu depinde de situatia sociala sau materiala,ci de atitudinea interioara,de starea launtrica.10.Bucuria interioara este rodul mintii perfect calme.Umpleti-va mintea cu ganduri echilibrate si senine;nimic nu va va fi imposibil.11.Lumea exterioara nu trebuie sa va perturbe fericirea.Ganditi-va ca intamplarile nu sunt cauze,ci efecte ale starii mentale in care va complaceti.Raportati-va mereu la Principiul Creator,perfect si plin de beatitudine nesfarsita,care se afla in toate fiintele.Omul cel mai fericit este cel care daruieste mereu tot ce are mai bun si mai elevat in el insusi.Dumnezeu reprezinta aspectul cel mai bun,mai subtil si mai elevat din noi,caci Imaparatia lui este chiar in inima noastra....de Joseph Murphy...Puterea extraordinara a subconstientului tau!!
Sus In jos
Olaru Remus
Membru
Membru

Data de inscriere : 06/06/2011

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 23, 2011 4:03 pm

Limitarile si ingradirile au pus amprenta pe fericirea voastra dati drumul la tot ceea ce este rau si asigurati-va ca vreti sa aveti cea mai frumoasa viata...doar de voi depinde sa fiti fericiti si impliniti ori saraci si frustrati...totul este in interiorul fiecaruia!!
Sus In jos
Elisa
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 02/06/2011

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 23, 2011 5:19 pm

Egoismul si singuratatea vine de la lipsa increderi pe sine si energia negativa pe care o acumulam. De noi depinde daca alegem sa fim fericiti sau nu.
Sus In jos
Intuneric
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Nici eu nu stiu

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Vin Iun 24, 2011 2:55 am

Fericirea, poate tine o clipa, secunda, o viata...depinde ce intelegem fiecare prin fericire. Eu sunt fericita chiar si atunci cand pot zambi cuiva. Sunt oameni ce au nevoie de un zambet, un zambet sincer le da incredere. Cand iubim putem fi fericiti si nefericiti, depinde de noi doi. oricum fericirea este oriunde. Ogoism...avem toti, mai mult sau mai putin, insa avem. Singuratatea si-o mai face si omul cu mana lui. A fi singur...nu e nimic. Si da, singuratatea castiga datorita noua.
Sus In jos
Andrei
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 20/06/2011
Varsta : 48
Localizare : undeva...candva

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 30, 2011 9:19 pm

" Eu sunt minunea lumii", spunea ieri trandafirul.
Cine-ar avea curajul sa-mi faca vreo durere?
Canta privighetoarea si repeta zefirul:
O zi de fericire un an de lacrimi cere."

(Omar Khayyãm)
SA FITI FERICITI!!!
Sus In jos
Raza de soare
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 25/05/2011

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 30, 2011 9:37 pm

Atata timp cat nu avem probleme mari de sanatate, probleme si mai mari financiare, avem un loc unde sa punem capul seara si familie sau prieteni (putini, dar buni) ne putem considera fericiti intr-o oarecare masura. Bineinteles, asta nu inseamna ca nu putem sa cerem mai mult de la viata, insa cred cu tarie ca majoritatea dintre noi sunt fericiti, doar ca nu realizeaza acest lucru.
Sus In jos
Stela2011
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 07/06/2011

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 30, 2011 9:53 pm

Fericirea este ca aerul pe care il respiram: fiecare poate lua din el atat cat vrea. (Van Minh)
Sus In jos
mynetiro
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 24/05/2011
Localizare : galati

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Joi Iun 30, 2011 10:03 pm

Aproape toti am trait macar o singura data in viata asa ceva... sau vom trai.
Chestiunea este ca omul confunda uneori starea de fericire cu altele asemanatoare... Confuzia vine din lipsa unui etalon, ca sa zic asa... As adauga ca atunci cand un om este fericit, efectiv nu-i mai trebuie nimic. Nu mai are nici o neimplinire sufleteasca, de nici un fel. Atunci cand un om este fericit, in el se manifesta plenitudinea caracteristicilor benefice pe care si le-a insusit prin evolutia sa si care, in acele momente, sunt potentate si exprimate la o intensitate maxima benefica.
Si mai este ceva: fiind o caracteristica dumnezeiasca, fericirea este un dar pentru fiinta umana. Nu apare niciodata cand dorim noi, ci numai cand ne este data.
Sus In jos
abis
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Braila

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Dum Iul 03, 2011 2:11 am

Cand iubim ar trebui sa respectam libertatea celuilalt si sa ne bucuram de fericirea partenerului.
Egoismul insotit si de gelozie este metoda cea mai sigura de a indeparta pe cineva, oricat de mult te-ar iubi din instinct o sa se indeparteze si o sa caute un loc mai linistit, mai odihnitor.
Sus In jos
Allysledy
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 10/06/2011
Varsta : 42
Localizare : Focsani

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Dum Iul 03, 2011 2:16 am

Dragostea nu poate fi decat diminuata de egoism, nu cred ca poate aduce un castig intr-o relatie.
Sus In jos
Mandruta56
Membru veteran
Membru veteran

Data de inscriere : 26/05/2011
Varsta : 62
Localizare : botosani acum in lupeni

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Sam Iul 09, 2011 2:53 am

Pierduta in fata calculatorului, fara prieteni, privind ore intregi pe fereastra; parasit de fiinta iubita sau departe de copilul drag; sau poate chiar singur in pat, stand totusi alaturi de partenerul de care te desparte un zid nevazut… in mijlocul flacarilor, eliminat din societatea umana, fiindca n-ai jucat dupa muzica ingamfarii si idolatriei, la fel ca cei trei tineri in cuptorul de foc; singur ca Daniel, inconjurat de lei, aruncat din invidia semenilor; la gura pesterii, ca Ilie, incoltit de razbunarea unei femei si de deznadejde; singur pe banca, in biserica, fiindca nimeni nu te baga in seama... sau in parc unde nimeni nu te stie si nici nu e interesat sa stie ceva despre tine; pe pat, in suferinta, singur, fiindca oricati ar fi in jurul tau si te-ar iubi, nu-ti pot lua durerea... insa Cel care ne-a dat viata nu ne paraseste niciodata. El ne spune: „Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi!”. Si aceste promisiuni au ramas valabile si le simtim implinindu-se in viata noastra... SINGURATATEA E GREA INTRADEVAR,DAR TE OBISNUIESTI CU EA .E FOARTE URATA SINGURATATEA,MAI ALES CEA IN DOI. singuratatea a intrat din nou in casa mea, Zilele sunt triste si pusti, iar noptile reci si-ntunecoase; doruri multe imprastiante de brizele marii---hai-hui, oare ce e zambetul? lacrima inimii o cunosc dar sunt stapana ei si-o transform intr-o ploaie rece de toamna....

http://www.slide.com/r/mJvq3T1w0T8J8oPo7Y4sTJ76xpSC87VL?previous_view=lt_embedded_url
Sus In jos
Sebastian
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 18/06/2011

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   Lun Iul 11, 2011 6:01 am

Fericirea e pe moment, egoism, vesnic si rau, Singuratea, mai ales in doi e ucigatoare.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Fericire, egoism, singuratate   

Sus In jos

Fericire, egoism, singuratate
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un cuvant pentru fiecare! :: Subiecte :: Totul despre iubire-
Mergi direct la: