Un cuvant pentru fiecare!
Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra. Forumok.forumulmeu.ro a fost creat pentru a mijloci intalnirea dintre mine si tine, dintre ea si el, dintre noi si ceilalti. Conceptul care sta la baza acestui site este acela al catalizarii contactului dintre membri prin desfasurarea unor activitati in care sa se faca manifeste personalitatea fiecaruia in toata amploarea sa, incepand de la teme de discutie riguros dirijate la crearea sau importul de profile bine dezvoltate. Finalitatea este aceea de a ne face simtita prezenta intr-o comunitate in care ceea ce tine de profunzimile si specificitatile individualitatii este sau devine relevant

Un cuvant pentru fiecare!

Lipsa de comunicare este mai profunda si mai nociva decat orice alta lipsa. Pretuiti ceea ce aveti deja!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ora exacta
Ultimele subiecte
» Biblioteca Mihai LEONTE din Petia
Dum Sept 28, 2014 9:51 pm Scris de Mihai LEONTE

» Fantezi sexuale
Mier Mai 07, 2014 7:40 pm Scris de feli34feli

» Salutare si bine v-am gasit!
Vin Noi 15, 2013 3:14 pm Scris de dani_ela

» AI DEVENIT UN NUME SCRIS PE O CRUCE...autor Mihai LEONTE
Sam Sept 28, 2013 2:06 am Scris de Mihai LEONTE

» HAINE DAMA ONLINE IEFTINE
Sam Aug 31, 2013 2:27 am Scris de bianca638

» MIRAJELE ALBASTRE 2008...volum al poetului Mihai LEONTE
Dum Apr 21, 2013 2:10 pm Scris de Mihai LEONTE

» Ce se afla intr-o ceasca de cafea ?
Vin Dec 14, 2012 9:11 pm Scris de VASILESCU

» Ortodoxia..
Joi Dec 13, 2012 8:12 pm Scris de adminforumok

» Cum ma simt?
Joi Dec 13, 2012 8:11 pm Scris de adminforumok

Statistici
Avem 258 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: jetro

Membrii nostri au postat un numar de 3846 mesaje în 631 subiecte
Cuvinte-cheie
Subiectele cele mai active
Impreuna la o cafeluta, ceai...
In aceasta zi!
Salutare si bine v-am gasit!
Bun venit tuturor!
In acesta seara!
Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Dorinte de tot felul
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Provocare...
Subiectele cele mai vizionate
Fantezi sexuale
Impreuna la o cafeluta, ceai...
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Ura este doar o alta fata a iubirii?
Salutare si bine v-am gasit!
In aceasta zi!
In acesta seara!
Bun venit tuturor!
Provocare...
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin

Alexandrina

Ana

Vilhelm

Intuneric

Roses

Florina

abis

Elisa

Eva

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Cei mai activi postatori ai lunii
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
TOP-RO - Top siteuri din Romania top ro

Distribuiţi | 

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 21/06/2010
Varsta : 52
Localizare : Galati

MesajSubiect: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Mai 31, 2011 4:29 am

Mergem, dar fara a ajunge undeva cu adevarat. Vedem, dar fara a patrunde, de fapt, pana la esenta. Vorbim, dar emisia de cuvinte nu imbraca nici un mesaj fundamental. Facem, dar nu realizam niciodata ceva concret. Alergam, dar rareori ne sincronizam cu sperantele noastre sau ale celor apropiati. Verificam, dar standardele noastre ne dezamagesc chiar si pe noi insine. Tipam pe dinauntru, dar urechea care sa ne auda inca nu a fost inventata. Dormim, si totusi nu ne odihnim cu adevarat. Auzim, insa nu ascultam, in fond, cu tot interesul. Avem, insa suntem cu totul deposedati de ceea ce ne-ar putea aduce multumirea finala. Despre ce este vorba, la urma urmei?
A merge, a vedea, a vorbi, ;a face, a alerga;, ;a verifica, a tipa, a dormi, a auzi, a avea cateva simple verbe printre care ne pierdem in iuresul nebun in care singuri acceptam sa intram, fiind complicii timpurilor noastre. Simple verbe pe care le traim, uitand ca verbul cu adevarat important pentru fiecare dintre noi este, pur si simplu, a fi. Iar marea insatisfactie, marea angoasa care ne pandeste de fiecare data cand ramanem singuri cu noi insine este ca suntem niste fiinte ale supravetei, niste fiinte private, prin propria noastra contributie, de orice adancime. Pe scurt, fiinte fara autenticitate. Astfel incat, in ceasurile rare ale repaosului acel repaos in care ne recuperam pe noi insine din puzderia de proiecte inutile in care ne place sa ne aruncam zi de zi ne intrebam, nauci, ce putem face pentru a ne redobandi autenticitatea, pentru a ne redobandi pe noi insine.
Unii, mai mult sau mai putin intarziati in romantism, ar putea spune ca iubirea este tot ce ne trebuie pentru a recastiga axul vertical al existentei noastre. Da, love is all we need, pare a spune un cantec de acum cateva decenii. Si, pe semne ca este adevarat. De aceea se spune ca iubirea ne inaripeaza, tocmai pentru ca iubirea este cea care ne deschide cu adevarat ochii pentru adancime si pentru inaltime, si ne face sa vedem ca toate celelalte, toate verbele si categoriile in care ne risipim zi de zi, nu sunt nimic altceva decat banala, superficiala orizontala a existentei noastre.
Daca putem gasi iubirea pe internet? Mi s-a adresat aceasta intrebare zilele trecute. Am fost uimit, intrucat raspunsul nu era nimic mai mult decat o evidenta, iar evidentele nu necesita a fi interogate. Ei bine, celor sceptici sau, mai mult, celor care sunt amortiti in bigotismul unor mentalitati cu totul desuete, le voi spune ca iubirea este, intr-adevar, un dar pretios, insa poate fi gasita oriunde exista disponibilitatea de a fi autentic. Iar relatiile, prieteniile, cunostintele care se fac prin intermediul internetului pot concura in autenticitate prieteniile facute pe viu, in carne si oase. Iubirea nu are nevoie de multe pregatiri, de multa premeditare pentru a ni se intampla. Dimpotriva, nu are nevoie de nimic. Ea, pur si simplu, apare. Ne loveste. Si, inca o observatie. Iubirea care nu este autentica nu este iubire nici in cea mai mica masura.
Ceea ce este cu adevarat mirobolant la iubire este ca descoperindu-l pe celalalt / pe cealaltă, te descoperi pe tine insuti / insati. Celalalt te face sa te recastigi, sa te redobandesti, sa te recuperezi din verbele si din categoriile cotidiene pentru a te restitui simplului si, in acelasi timp, complicatului a fi. Celalalt te face sa fii tu insuti asa cum, de fapt, ai fost intotdeauna, dar nu ai constientizat. Iubirea este, de aceea, catalizatorul lui a . Si oricine are posibilitatea de a-si redobandi fiinta autentica prin intercesiunea iubirii autentice, iar internetul nu e cu nimic mai prejos decat alte medii de interactiune sociala si, in fond, umana. Deci, internauti din totata lumea, iubiti-va!

Va rog cititi regulamentul periodic!
Sus In jos
Florina
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 05/06/2011
Varsta : 32
Localizare : Cluj

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mier Iun 08, 2011 6:29 am

Greu de spus Ileana, foarte greu sa credem in autenticitatea iubire gasite pe net. Degeaba spun uni ca e acelasi cu inafara internetului...nu este adevarat. Internetul ne poate duce mult mai departe decat credem, ne poate distruge sufletste, psihic. Din pacate pentru mine nu cred in dragoste pe net. Or fi un caz la un miliard poate.
Sus In jos
Intuneric
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Nici eu nu stiu

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mier Iun 08, 2011 9:58 pm

Si eu sunt pentru real...virtualul ascunde multe, si poate distruge. Cunoasti prima oara virtual, insa mai mult ce cateva zile nu as putea cuntinua, fara sa cunosc real persoana respectiva. M-am indragostit virtual, insa nu a durat decat cateve zile, apoi ne-am vazut Smile...difera mult una de cealalta.
Sus In jos
alessa
Membru
Membru

Data de inscriere : 24/05/2011

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 5:53 am

Da Ileana cred in gasirea iubiri pe internet cum cred si in iubirea gasita pe starda, autobuz s.m.d. Iubirea vine atunci cand nici nu te astepti. O iubire pe internet e putin dificila pentru uni, deoarece nu se pot vedea curand sau mai sunt profitori sau vanatori de aventuri sau bataie de joc. Asta se poate verifica.
Sus In jos
Allysledy
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 10/06/2011
Varsta : 42
Localizare : Focsani

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 5:55 am

Se paote si cred ca exista si relati cu final fericit. Mi-a placut aici unde spune Ileana - Unii, mai mult sau mai putin intarziati in romantism, ar putea spune ca iubirea este tot ce ne trebuie pentru a recastiga axul vertical al existentei noastre.
Sus In jos
Vilhelm
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 20/06/2011
Localizare : Roman

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 5:57 am

Este nevoie de multa atentie cu asa zisa iubire pe interenet...sunt cazuri fericite...sunt si cazuri nefericite. Acum 2 ani am cunoscut pe cineva care mi-a povestit o poveste tragica din cauza iubiri pe interenet. La cunoscut virtual...au vb pe mess cateva luni si la telefon, dupa care ea a dorit sa ii faca o surpriza ducandu-se la el in oras. Acolo surpriza iubitul virtual se ocupa cu vanzarea de femei si atunci de frica persoana sa aruncat de la etaj. Acum sufera din cauza acelui individ...are la activ nenumarate operati. Asa ca...e bine sa deschidem ochi mai bine, pentru ca internetul difera mult de real.
Sus In jos
http://coltisorderai.blogspot.com
Dorina
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 15/06/2011
Varsta : 53
Localizare : botosani

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 5:59 am

Da Ileana cred in iubirea autentica pe net. Se poate lega prieteni, iubiri mai sincere si curate pe net. Acum depinde de norocul fiecaruia...e o vorba deschide bine ochi...asa e si in acest caz cunoastem pe net si musai sa vedem realul pentru a continua
Sus In jos
Diana

Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:01 am

Vezi tu Dorina, de multe ori internetul ne poate lua mintile pe loc. In spate poate fi o buna profesoara sau un bun profesor ce isi cauta prada. Sunt multi ce au trecut prin astfel de cazuri. Se intampla sa cunoastem pe cineva sa ne indragostim si dupa un timp sa avem mari surprize...ce putem face atunci cand noi ne-am implicat foarte mult si am crezut ca totul e roz? Peste tot e loc de interpretari. Ma bucur pentru cei care au avut noroc a se indragosti pe net si le doresc viata lunga!
Sus In jos
Steliana
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 16/06/2011

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:03 am

Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet? hmmm si da si nu. Viata ne rezerva multe...depinde de firea omului din noi...ne putem indragosti oricand si oriunde...putem simpatiza fie pe net fie intr-un loc public...totul e sa fim cu ochi in patru. wink
Sus In jos
Mada
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 25/05/2011
Localizare : Tulcea

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:04 am

Ileana...ce sa zic , acum cred. Am doi prieteni, un el si o ea...ce s-au cunoscut pe internet si se iubesc enorm, nu este usor, internetul mai aduce si necazuri...dar ei mereu au depasit internetul si se iubesc.
Sus In jos
doar_pentru_tine2009
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 03/06/2011
Varsta : 54
Localizare : sibiu

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:09 am

Dragostea pe internet... nu spun ca nu exista asa ceva, dar e un fel de a te incalzi la fum si nu la flacara. Am crezut uneori ca ma pot indragosti si virtual, dar... abia cand gusti din dragostea reala, simti diferenta. Chiar daca inca nu il ating si nu ma atinge.Dar caut motive sa trec prin fata biroului unde isi desfasoara activitatea, sa il vad cum tresare si sa ii citesc admiratia in priviri. E uimitor cum poti sa infloresti cand te privesc ochii care iti plac. E uimitor cum toate grijile dispar cand il vezi.
Mult timp am fost in universul cuvintelor si am inteles ca deseori cuvintele mint. Omul se ascunde in spatele unei masti si iti poate spune multe... si nimic sa nu fie adevar. Tacerea asta si privirea care nu poate sa minta este mult mai mult. Chiar te umple de lumina si caldura.
Sus In jos
ivan_turbinca
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 02/06/2011
Varsta : 57
Localizare : timis

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:11 am

Doar_pentru_tine2009, fara suparare! Tu faci avansuri unui coleg de la tine de la munca? Daca este asa, atunci nu stiu daca trebuie sa te laud sau nu? Cert este ca incerci s-al provoci si nu stiu daca iubirea voastra va fi una de durata s-au una de o noapte? Cred ca cel mai bine ar fi sa lasi provocarile pt ca suna a altceva , si sa incerci sa te apropii de el prin comunicare. Oricum, eu va urez la amandoi sa va iubiti mult.
Sus In jos
Inna
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 01/06/2011
Varsta : 58
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:12 am

Dragoste pe internet exista doar cand vedem realitatea, parerea mea. Da, ai dreptate, e doar fum...flacara este atunci cand vine in real. E o mare diferenta intre virtual si real, din toate punctele de vedere. Frumos ce spui si adevarat.
Sus In jos
doar_pentru_tine2009
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 03/06/2011
Varsta : 54
Localizare : sibiu

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:15 am

Nu e coleg de servici, isi are biroul aproape de serviciul meu. Si nu asta conteaza. Nici nu conteaza cat va dura. Conteaza ziua de azi, conteaza realul. Iar realul este mult mai frumos decat virtualul. Asta era subiectul. Pentru ca virtualul musamalizeaza si rautatea sau minciuna. Acolo nu vezi tresarirea, nu simti mirosul, nu te ineci in albastru ochilor.
Sus In jos
Florina
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 05/06/2011
Varsta : 32
Localizare : Cluj

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:17 am

Dragostea e o hrana pentru suflet. Cand celalalt te provoaca sa fii mai bun decat esti, sa cresti, sa te depasesti pe tine insuti, atunci da, e o dragoste si in situatii din astea nu poti sa vorbesti de pacat. Cand te gandesti doar la trup, la placerea si hrana trupului, uitand de suflet, atunci da, poate o fi pacat. Dar numai Dumnezeu poate sa stabileasca daca e sau nu pacat. Imi amintesc si va recomand cu toata caldura (chiar daca nu e simplu de citit) romanul "Maestrul si Margarita" de Bulgacov. Acolo e foarte bine redata ideea asta: oamenii tind foarte usor sa catalogheze ca pacat ceea ce nu e, de fapt. Iar o dragoste adevarata nu poate fi un pacat.
Sus In jos
Marius73
Membru
Membru

Data de inscriere : 06/06/2011

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:28 am

Mare filozifie su cu iubirea asta pe internet. Degeaba iubim virtual sau in gand....daca nu este real.
Sus In jos
Abaely
Membru senior
Membru senior

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:30 am

Asa este prieteni dragi,nu poti crede doar in virtual trebuie sa dai ochii cu realul!
Sus In jos
mexicvic
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 19/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Madrid

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Mar Iun 21, 2011 6:32 am

Cum sa cred in iubirea pe net, cand si in realitate iau plasa?, netul este o necesitate de, distractie, amicitie virtuala si nimic. Am cont si pe alt site, vad cum vin fetele una dupa alta si ce folos...toate mint, unele din ele sunt maritate si spun cas domnisoare sau cu bani, masini, vile aiurea, nu cred in net, si nu indraznesc sa imi caut jumatatea pe net.
Sus In jos
Doareunety
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 04/07/2011

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Sam Oct 01, 2011 6:17 pm

Personal, in doar jumatate de an m-am casatorit fara sa o vad niciodata real. Am comunicat online timp de 5 luni si de ziua ei m-am urcat in avion, dimineata la 8 eram la usa ei...am cerut in casatorie si pana seara am fost sot si sotie. Multa lume ne-au facut nebuni, insa noi ne iubim si acum pe zi ce trece poate mai mult
Sus In jos
Mandruta56
Membru veteran
Membru veteran

Data de inscriere : 26/05/2011
Varsta : 62
Localizare : botosani acum in lupeni

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Sam Oct 01, 2011 6:51 pm

Wau ce frumoosssssss exact ca in telenovele
Sus In jos
allia
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 24/05/2011

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Sam Oct 01, 2011 11:27 pm

Doareunety a scris:
Personal, in doar jumatate de an m-am casatorit fara sa o vad niciodata real. Am comunicat online timp de 5 luni si de ziua ei m-am urcat in avion, dimineata la 8 eram la usa ei...am cerut in casatorie si pana seara am fost sot si sotie. Multa lume ne-au facut nebuni, insa noi ne iubim si acum pe zi ce trece poate mai mult

Un caz fericit!. Din pacate al meu cred ca a esuat. Aproape 4 ani ma dus cu vorba, au fost intalniri, ganduri de viitor, l-am ajutat sa iasa din starea in care era sau poate ca nu. Pe net sunt multi mincinosi si m-am saturat de mincinosi internisti.
Sus In jos
Dudu
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 16/06/2011

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Dum Oct 02, 2011 4:09 pm

Sunt cazuri fericite! felicit pe Doareunet, iar tie Allia iti pot spune sa fi mai atenta pe viitor.
Nu cel care l-ai cunoscut online este vinovat, singura vinovata esti tu. Cand vedem si dorim ceva ne si asiguram ca totul e ok, din pacate tie a stit sa iti suceasca mintile si a reusit. Nu toti sunt mincinosi (ase), fiecare cu norocul lui.
Sus In jos
Gabi_inteleptul
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 51
Localizare : almeria

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Dum Oct 02, 2011 11:54 pm

Cred, asa cum cred si in dragoste la prima vedere...asa cred si la indragostirea online. Putem da gres, sau nu.
Sus In jos
Ady
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 22/06/2011
Varsta : 33
Localizare : Almeria

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Lun Oct 03, 2011 3:23 am

Ahaa...putem da gres, pe internet dai gres mai sigur decat in realitate. Internetul are perdea, realitatea... Un caz fericit la miile de cazuri!
Sus In jos
Marcel
Membru senior
Membru senior

Data de inscriere : 26/09/2011

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   Lun Oct 03, 2011 3:34 am

Un caz fericit la miile de cazuri se intampla doar celor care nu au incredere in ei. Eu stiu pe cineva care si-a cunoscut iubita pe net, apoi in realitate si pana la urma s-au casatorit chiar daca unul dintre copiii ei a dorit si inca mai doreste sa ii desparta, astfel crezand ca el are autoritatea sa hotarasca cu cine sa se recasatoreasca mama lui. Important este ca se iubesc foarte mult si spre norocul meu, am fost invitata la cununia lor civila. Dumnezeu sa aiba grija de ei pentru ca toata lumea sunt impotriva lor si toti vor sa-i vada despartiti. Doresc pe aceasta cale ca ce-i care nu-i lasa in pace sa primeasca de la soarta ceea ce ofera ei acum acestor doi oameni.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?   

Sus In jos

Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un cuvant pentru fiecare! :: Subiecte :: Totul despre iubire-
Mergi direct la: